Aktuality

Ostrava-Jih připravuje sloučení dvou základních škol


Radnice obvodu nevyhlásí konkurz na uvolněné místo ředitele ZŠ Klegova 27. Místo toho připraví dvě základní školy, fungující v jednom stavebně propojeném objektu v Hrabůvce, ke sloučení. Po zvážení současné situace na obou školách a všech alternativ a možností, se tato varianta jeví radním jako nejvhodnější. Bude-li v březnu zastupitelstvo souhlasit, vznikne nový subjekt k 1. 8. 2021. V názvu budou uvedeny oba dosavadní názvy škol a sloučení neovlivní školní vzdělávací programy.

 

Prvňáčci by se pak při dubnových zápisech pro školní rok 2021 – 2022  již hlásili s vědomím, že od 1. 9. 2021 budou žáky jedné spojené školy. Důvodů, na základě kterých vedení radnice sloučení ZŠ a MŠ MUDr. Emílie Lukášové a ZŠ Klegova 27 navrhne zastupitelstvu jako optimální postup pro další zdárný rozvoj obou škol, je hned několik.

Obě dosavadní školy působí v jednom stavebně propojeném objektu, společně užívají tělocvičny, jídelnu a venkovní sportoviště. Nový subjekt získá  efektivnější možnosti využití výukových a ostatních prostor škol i lepší možnosti k čerpání externích zdrojů financování. Rozšíří se vzdělávací možnosti a potenciál školy. Díky sloučení se zjednoduší a zkvalitní také komunikace ohledně využití školního zázemí pro dva působící sportovní kluby. Pro žáky, jejich rodiče a učitele, se nic zásadního nezmění. Záměrem zřizovatele je svěřit vedení sloučené školy dosavadní ředitelce ZŠ a MŠ MUDr. Emílie Lukášové Mgr. Petře Kalouskové. S návrhem sloučení byli seznámeni zástupci vedení a školské rady obou dotčených škol. Záležitost je rovněž konzultována s oddělením školství Magistrátu města Ostravy.

Tradiční advent na Košařce


Oslava návratu do škol po více než měsíci distanční výuky se nesla ve znamení blížícího se adventu. Žáci si ve foyer školy nazdobili Vánoční strom. Celou školu rozzářila výzdoba na nadcházející zimní období. Děti navštívil Mikuláš s andělem i čertem, a nadělil jim čokoládové kalendáře a perníčky. Škola uspořádala sbírku pro ostravský kočičí útulek. Poslední školní den v roce 2020 se konaly besídky, pexesový turnaj, poslech lidových koled a rozdávání dárků spolužákům.

Podzimní obrázky MŠ a ZŠ na ÚMOb Ostrava-Jih


Děti MŠ a žáci ZŠ ozdobili svými podzimními obrázky chodbu odboru školství a kultury a průchozí koridor na budovu C.

               

              

PRÁZDNINY VE ŠKOLNÍM ROCE 2020/2021Pololetní prázdniny 29.1.2021

Jarní prázdniny 15.-21.2.2021

Velikonoční prázdniny 1.4.2021

Hlavní prázdniny 1.7.-31.8.2021

Žádosti o dotace na vzdělávání


Celkem 39,2 milionu korun je v rozpočtu města Ostravy pro příští rok připraveno na dotace, které ve dvou programech podpoří školství, vzdělávaní a talentmanagement.  
Žádosti o dotace na vzdělávání se letos budou podávat dříve. Zájemci mohou podávat žádosti v termínu od 5. do 16. října 2020.

Informace o dotačních programech jsou zveřejněny zde:
https://www.ostrava.cz/cs/urad/magistrat/odbory-magistratu/skolstvi-a-sportu/informace-o-poskytovani-peneznich-prostredku-z-rozpoctu-smo/skolstvi

 

 

Seminář pro žadatele o dotaci


Odbor školství a kultury připravuje pro žadatelé o účelovou neinvestiční dotaci seminář, na kterém se dozvíte důležité informace o změnách v Programu na poskytování peněžních prostředků z rozpočtu SMO, městského obvodu Ostrava-Jih na rok 2021 včetně nového postupu podávání elektronických žádostí. Seminář s názvem Jak správně podat žádost o dotaci, se bude konat v pondělí 7. září 2020 od 15:30 hod. ve velkém sále zastupitelstva, 4. patro budovy ÚMOb Ostrava-Jih, Horní 3. Účastníci semináře budou mít také prostor pro své dotazy a připomínky. Seminář je poskytován zdarma. Vzhledem k omezené kapacitě sálu, žádáme všechny zájemce o včasné nahlášení své účasti s uvedením počtu osob a názvu zastupující organizace na e-mail romana.filipova@ovajih.cz nejpozději do 4. září 2020.

HŘIŠTĚ OTEVŘENÁ VEŘEJNOSTI a DĚTSKÁ DOPRAVNÍ HŘIŠTĚ


Hřiště otevřená veřejnosti v areálech ZŠ a MŠ.

Projekty "Hřišť otevřených veřejnosti" jsou financovány z rozpočtu statutárního města Ostravy. Seznam najdete zde.

Dětská dopravní hřiště na území Ostrava-Jih.

Seznam veřejně přístupných dopravních hřišť najdete zde.

 

ZŠ Ostrava-Hrabůvka, Klegova 27

Fotbal

ZŠ  a MŠ Ostrava-Zábřeh, Kosmonautů 15

Hřiště MŠ P. Lumumby 25 pro nejmenší

ZŠ Ostrava-Výškovice, Srbská 2

Fotbal

ZŠ Ostrava-Zábřeh, Chrjukinova 12

Víceúčelové hřiště, krosová dráha, běžecké dráhy, pink-ponkové stoly.

ZŠ Ostrava-Hrabůvka, Provaznická 64

Míčové hry, lehká atletika, hry na pískovišti a průlezkách.

ZŠ a MŠ Ostrava-Výškovice, Šeříkova 33

Adresa: Šeříkova 682/33, 700 30 Ostrava

ZŠ  a MŠ Ostrava-Zábřeh, Březinova 52

Fotbal, basketbal, tenis, odbíjená, skok do dálky. Adresa: Březinova 52, 700 30 Ostrava-Zábřeh

ZŠ  a MŠ Ostrava-Zábřeh, Horymírova 100

Atletika, fotbal, volejbal, basketbal, házená a vybíjená. Adresa: Horymírova 100, 700 30 Ostrava-Zábřeh

ZŠ Ostrava-Zábřeh, Jugoslávská 23

Víceúčelové hřiště -  hokej, fotbal, atletika. Adresa: Jugoslávská 23, 700 30 Ostrava-Zábřeh

ZŠ  a MŠ Ostrava-Hrabůvka, Mitušova 16

Fotbal a basketbal.

 

DĚTSKÁ DOPRAVNÍ HŘIŠTĚ NA ÚZEMÍ OSTRAVA-JIH

MŠ F. Formana 13, Ostrava-Dubina

Dopravní hřiště v areálu MŠ na ulici F. Formana 13/251, Ostrava-Dubina.

ZŠ  a MŠ A. Kučery 20, Ostrava-Hrabůvka

Dopravní hřiště, dopravní výchova v areálu ZŠ na ulici A. Kučery 20, Ostrava-Hrabůvka.

ZŠ a MŠ MUDr. Emílie Lukášové, Ostrava-Hrabůvka

Dopravní hřiště v areálu MŠ na ulici Mjr. Nováka 30, Ostrava-Hrabůvka

ZŠ a MŠ Šeříkova 33, Ostrava-Výškovice

Dopravní hřiště se nachází v areálu MŠ na ulici Předškolní 1, Ostrava-Výškovice

Prázdniny na Jihu budou pro děti zdarma


Celkem 34 akcí pro děti z Jihu připravil na letní prázdniny náš městský obvod. Všechny akce na různých místech městského obvodu jsou pro registrované děti od 6 do 15 let zdarma.

Na každý všední den od 8 do 12 hodin pro ně 17 organizátorů nachystalo nějaký zajímavý program – dobývání pevnosti, kurz jízdy na in-line bruslích, parkour, malování graffiti, návštěvu kina Luna, dopoledne s mažoretkovou hůlkou, vaření u altánu v Bělském lese, mozkocvičnu, sázení bylinek, prázdninový den se záchranáři, karatisty, velocipedisty nebo cirkusovým uměním, aerobic a mnoho dalších aktivit.

„Ne všechny děti mají to štěstí, že mohou vyjet na prázdniny z města. Návštěva akcí je pro děti zdarma. Také jsme chtěli alespoň částečně pomoct zaměstnaným rodičům s trávením volného času dětí během letních měsíců. Oslovili jsme organizace, které pracují na Jihu s mládeží a dětmi a byli jsme mile překvapeni jejich zájmem pomoci nám s organizací akce. Těšíme se, že společně vytvoříme prázdninový program, na který budou děti rády vzpomínat,“ uvedla místostarostka městského obvodu Dagmar Hrabovská.

„Ochutnávkou“ k celým Prázdninám na Jihu bude zahajovací akce 7. července od 15 hodin v zahradě DK Akord v Ostravě-Zábřehu. Na děti čeká odpoledne plné soutěží a pohybu, mohou se těšit na pohádky, taneční vystoupení nebo skupinu historického šermu.

Všechny informace a přihlášku na akci Prázdniny na Jihu najdou zájemci ZDE.

Soubor hygienických předpisů pro MŠ a ZŠ


Od 11. 5. 2020 budou základní školy otevřeny pro žáky 9. ročníků. Od 25. 5. 2020 se otevřou mateřské školy, dále základní školy pro žáky 1. stupně (1.-5. třídy ZŠ) a hřiště ve školních areálech.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravilo soubor hygienických a bezpečnostních pokynů, kterými se školy musí řídit. Manuál pro mateřské školy a základní školy najdete ZDE. Harmonogram uvolňování mimořádných opatření ve školství najdete ZDE.

Zápis dětí k předškolnímu vzdělávání v mateřských školách


Pro školní rok 2020/2021 MŠMT vydalo v souvislosti s mimořádnými opatřeními vlády k ochraně obyvatelstva v souvislosti s koronavirem a onemocněním COVID-19 opatření k organizaci zápisů k předškolnímu vzdělávání.

Zápisy k předškolnímu vzdělávání se uskuteční v termínu dle školského zákona, tedy v období od 2. května 2020 do 16. května 2020.

Více informací naleznete na: https://ovajih.ostrava.cz/cs/informacni-rozcestnik/deti-a-mladez/skoly-a-skolska-zarizeni/zapis-do-ms

a také na webu a budovách MŠ.

 

Dodatek k zápisům do 1. tříd základních škol pro školní rok 2020/2021


Více informací k zápisům do 1. tříd naleznete na webových stránkách obvodu Ostrava-Jih

https://ovajih.ostrava.cz/cs/informacni-rozcestnik/deti-a-mladez/skoly-a-skolska-zarizeni/dodatek-k-zapisum-do-1-trid-zakladnich-skol-pro-skolni-rok-2020-2021

Snahou všech je, aby zápisy proběhly ke spokojenosti zákonných zástupců a po ukončení pandémie budou školy budoucím prvňáčkům otevřeny k jejich návštěvě.

 

Ostrava-Jih od 19. března uzavírá mateřské školy


Rada obvodu rozhodla s platností od čtvrtku 19. 3. 2020 do odvolání o uzavření provozu mateřských škol zřízených městským obvodem Ostrava-Jih. Zároveň budou, v souladu s usnesením vlády ČR ze dne 15. 3. 2020, pro individuální případy otevřeny MŠ F. Formana 13 na Dubině a MŠ Za Školou 1 v Zábřehu.

Ty budou určené výhradně pro děti, jejichž zákonní zástupci jsou zaměstnanci bezpečnostních sborů, obecní policie, poskytovatelů zdravotních služeb, orgánů ochrany veřejného zdraví a příslušníci ozbrojených sil, dále pro pracující v potravinářství, lékárnách, optikách, obchodech s potravinami a drogeriemi a v dalších mimořádných, individuálně posuzovaných případech.

Pro přihlášení docházky ve výše uvedených případech je třeba kontaktovat ředitelky těchto školek:

MŠ F. Formana:

Martina Raková - tel.: 777 079 918 nebo 596 711 804.

MŠ Za Školou:

Věra Miklušová - tel.: 602 511 622

Mimořádné opatření proti šíření koronaviru - uzavřely se školy


Ministerstvo zdravotnictví vydalo v úterý 10. 3. 2020 mimořádná opatření k ochraně obyvatelstva a prevenci nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem SARS-CoV-2, na jehož základě se od 11. března 2020 do odvolání uzavírají základní, střední i vysoké školy. Rodičům dětí vzniká nárok na čerpání ošetřovného, pokud v důsledku tohoto rozhodnutí zůstanou doma s dítětem mladším 10 let. Více informací najdete ZDE.

 

Jak se uplatní nárok na ošetřovné?

Nárok na ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření dětského výchovného zařízení uplatňuje zaměstnanec tiskopisem Žádost o ošetřovné při péči o dítě do 10 let z důvodu uzavření výchovného zařízení (školy) (PDF 423,51 kB), který mu vydá ve 2 vyhotoveních škola, kterou dítě navštěvuje.

Zápisy do 1.tříd ZŠ pro školní rok 2020/2021 proběhnou bez dětí


Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydává v souvislosti s mimořádnými opatřeními vlády k ochraně obyvatelstva v souvislosti s koronavirem a onemocněním COVID-19 opatření k organizaci zápisů k povinné školní docházce pro školní rok 2020/2021. Zápisy budou probíhat v dubnu a bez osobní přítomnosti dětí ve škole.

 Zápisy k povinné školní docházce proběhnou v souladu s právními předpisy, ale s upuštěním od některých tradičních postupů. Uskuteční se v termínu dle školského zákona, tedy v termínech od 1. dubna 2020 do 30. dubna 2020.

Během celého měsíce dubna mohou zákonní zástupci přihlásit dítě do jimi vybrané školy elektronickým podáním, případně dle konkrétní situace písemně poštou. Termín osobního podání přihlášky si domluví zákonný zástupce dítěte s ředitelem školy (telefonicky, e-mailem ap).

 

Více ZDE

Volné prostory k pronájmu v tělocvičnách ZŠ Ostrava-Jih


Přehled ZŠ působících v městském obvodu Ostrava-Jih obsahující volné časové prostory v tělocvičnách pro možné budoucí nájemce včetně telefonních kontaktů na základní školy:

Pohybový festival mateřských škol se bude konat později


Pohybový festival, který odbor školství a kultury připravil na 2. dubna pro všechny v Ostravě-Jihu, se vzhledem o mimořádným opatřením k zabránění šíření koronaviru ruší a bude se konat v náhradním termínu.

Pohybový festival je první sportovní klání v Ostravě, kterého se budou účastnit předškolní děti. Šestičlenné smíšené týmy dětí z 30 mateřských škol na Jihu si poměří síly ve 4 disciplínách.


Předškoláci pod vedením svých učitelek už do října loňského roku pilně trénují a připravují se na hod medicinbalem, na skok z místa, běh na 60 metrů a štafetový běh. V průběhu měsíce března budou postupně na MŠ probíhat školní kola a finále se bude konat v nové Atletické hale vedle Ostravar Arény. Tato hala byla uvedena do provozu 4. ledna 2016 a patří k nejmodernějším halám v ČR. Děti budou mít také možnost se v hale zúčastnit doprovodného programu a objevit taje atletického světa.


„Na festivalu spolupracujeme s profesionálními trenéry z SSK Vítkovice, kteří s použitím certifikované časomíry budou mimo jiné dohlížet na celý průběh finálového kola. Každý účastník finále si odnese drobný dáreček a malé občerstvení. Tři vítězné mateřské školy získají hodnotné ceny v podobě Atletické sady v ceně 10 tisíc korun. Všem dětem přejeme hodně sil, píle a odhodlání ke sportu,“ uvedla místostarostka městského obvodu Dagmar Hrabovská.

     

Celkem záznamů: 16